ÇAYHANEDE NARGİLE İÇMEK
 

Paris, Berlin ve Londra’nın son modasını takip eden “ince” Batılı Türk erkekleri tabakası dizey değişimleri ve devamlılıklarıyla her geçen gün kalınlaşıyor. Üniversiteler, bilişim sektörü ve turistlerin yoğunluğu bu ince tabakaya dahil olan erkek sayısını daha da arttırıyor.

İstanbul'da kamu alanları; artık özellikle kadın ve erkeklerin bir arada oturup konuşabileceği mekanlardan oluşuyor. Bazen geleneksel Çayhanelerde bile oturanların çoğunluğu çiftler olabiliyor. Bebek Kahvesi bunun için en iyi örneklerden biri. Bu gerçeklik; artık, sivil toplumun teşvikiyle olagelmiş bir esas halini alıyor. Ancak bedenlere, toplumun çekirdeğine inildiğinde; çoğu geçmişle gelecek ikileminde yaşayan ve zihinleriyle kalpleri arasında kalan modern Türk erkekleri bile eski modayı nesilden nesile aktarmaya ve geleneklere bağlı kalmaya özen gösteriyor. Bu devinimin görülebileceği yerlerden biri de; erkekler nargilenin marpucunu dudakları arasına alıp, etrafı kalın bir duman tabakasıyla kapladıklarında Çayhane oluveriyor. Kulağa çalınan eski Türk müziğinin de etkisiyle olacak ki; melankolik oldukları kadar, asil de görünüyorlar…

21. yüzyılın başlarında, bu genişleyen Türk erkekleri tabakasında, birilerinin kendine daha fazla güvendiği bu modanın içinde zamanlar arası geçişi ise; nargilelerden çıkan ağır dumanlar arasında aniden ellerde beliren cep telefonları sağlıyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !